Az európai uniós támogatások Magyarország számára az Európai Unióhoz való csatlakozás óta érhetőek el, jelenleg a Széchenyi 2020 program uniós pályázatain keresztül (a fenti helyen téma szerint csoportosítva látja a pályázatokat). Az Európai Unió támogatási rendszerében fontos szempont, hogy az összes tagállam azonos elvek alapján működjön Brüsszel irányítása és engedélyezése mellett. Az uniós pályázatok célja a nagyobb ívű tervek támogatása, amelyek több országban vagy régióban hasonló problémák megoldását segítik.
Az uniós pályázatoknak 7 éves ciklusai vannak, az előző 2007-2013-ig, a jelenlegi 2014-2020-ig tart. A 2014-2020-as pályázati ciklusban is jelentős uniós forrás áll Magyarország rendelkezésére, amelynek felhasználását az operatív programok határozzák meg. A 2007-2013-as periódusban a felzárkóztatás volt a cél, most pedig a tagállamoknak az Európai Unió által kitűzött 11 célhoz kell igazítania a saját fejlesztési terveit.
Az Európa 2020 egy 2010-ben indított, 10 évre szóló program, egy növekedési és foglalkoztatási taktika, amelynek alapvető célja, hogy támogassa az Európai Unió gazdasági válságból való kilábalását. Az Európa 2020 program lefekteti az Európai Unió azon stratégiai szempontjait, amelyek által meg kell valósítani ennek a periódusnak a céljait, illetve elérhetővé válnak a megvalósításához szükséges eszközök az uniós pályázatokon keresztül.
A Széchenyi 2020 program azokra a területekre osztja Magyarországon az uniós pályázati támogatásokat, ahol azokra a legnagyobb szükség van. Ilyenek például a gazdaságfejlesztés, a környezeti és energiahatékonyság, az emberi erőforrás fejlesztése, a településfejlesztés, valamint a közlekedés-, közigazgatás- és közszolgáltatás fejlesztése.
Az Európai 2001/42 EK irányelv írja elő a Stratégiai Környezeti Vizsgálat elvégzését (továbbiakban SKV), melynek a magyarországi szabályozását a 2/2005 (I.11.) kormányrendelet tartalmazza. Feladata nem más, mint a dokumentációk környezeti és az ezzel kapcsolatos társadalmi hatásainak előrejelzése, illetve minősítése az uniós pályázatok kapcsán.
Az uniós pályázatokkal kapcsolatos irányelv alapján minden olyan programmal, tervvel kapcsolatban környezeti vizsgálatot kell készíteni, melyek a következő tevékenységekkel kapcsolatosak:
Az SKV előzetes vizsgálata során felmérik a lehetséges környezeti hatásokat a programok megvalósítására vonatkozóan, majd a tervek végrehajtásánál is folyamatosan ellenőrizni kell az említett hatásokat, hogy az előre nem látott kedvezőtlen eredmények időben korrigálva legyenek az uniós pályázati projektek megvalósítása során.
A Széchenyi 2020 program uniós pályázati forrásait 7 operatív program keretében van lehetőség felhasználni, ezekre a jelentéseket közbeszerzési eljárás útján az Öko Zrt. végzi el.
A Széchenyi 2020 operatív programjainak keretösszege közel 7 500 milliárd forint, amely összeg majdnem eléri a 2007-2013 között rendelkezésre álló Európai Uniós forrást, mely közel 8000 milliárd forint volt.
Az uniós pályázatok céljait összefoglaló operatív programokra előirányzott támogatási keretösszegek a Széchényi 2020 és a Partnerségi Megállapodás alapján:
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében megjelenő uniós pályázatok legfontosabb célja Magyarország foglalkozási arányának 75%-ra való emelése. Ehhez az uniós pályázatokon keresztül több új munkahelyet kell létrehozni és a munkavállalók kompetenciáit is fejleszteni kell. A Széchenyi 2020 program uniós pályázatainak kiemelt céljai közé tartozik még az ország innovációs képességeinek és kapacitásainak, valamint az ipari/szolgáltató területek célzott fejlesztése.
A Közigazgatás- és Közszolgáltatás Fejlesztési Operatív Program keretében megjelenő uniós pályázatok célja, hogy az európai strukturális és befektetési alapok végrehajtásához szükséges tagállami funkciók finanszírozásához felhasználható technikai segítségnyújtás forrásoknak helyet adjon a Széchenyi 2020 program uniós pályázatain keresztül.
A Közigazgatás- és Közszolgáltatás Fejlesztési Operatív Program nyomán hajtjuk végre a közigazgatás és a közszolgáltatási szféra kiemelt fejlesztéseit.
Az ebben az operatív programban megjelenő uniós pályázatok támogathatóságának kezdete és vége a 1303/2013/EU rendelet 65. cikk (2) pontja alapján: 2014.január 1.-2023. december 31.
Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében megjelenő uniós pályázatok célja, hogy a Széchenyi 2020 programon keresztül lehetővé tegye a társadalmi felzárkóztatást a humán tőke és a társadalmi környezet javításának segítségével. Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program uniós pályázatai elsősorban a következő területekre irányulnak: egészségügyi beruházások, köznevelés minőségének javítása és fejlesztése, továbbá a korai iskolaelhagyás csökkentése, a társadalmi kohézió erősítése, valamint a kutatásfejlesztés és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők számának növelése.
A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében megjelenő uniós pályázatok célja a gazdasági fejlődés, amely amellett, hogy magas teljesítményű termelésre és a foglalkozatás bővülésére épülő gazdasági növekedést eredményez, figyelembe veszi a hosszú távú változásokat is, illetve összhangban valósul meg az emberi élet, továbbá a környezeti elemek védelmével.
Az ebben az operatív programban megjelenő uniós pályázatok támogathatóságának kezdete és vége a 1303/2013/EU rendelet 65. cikk (2) pontja alapján: 2014.január 1.-2023. december 31.
Az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program keretében megjelenő uniós pályázatok célja, hogy fejlesszék a közlekedés hálózatát és infrastruktúráját (városi közlekedés, környezetbarát megoldások, transzeurópai közlekedési hálózat).
A Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program keretében megjelenő uniós pályázatok biztosítják a Közép-Magyarország régió további fejlesztését, a régión belüli fejlettségbeli különbségek csökkentését és a gazdasági versenyképesség növekedését a Széchenyi 2020 program keretein belül.
Az ebben az operatív programban megjelenő uniós pályázatok támogathatóságának kezdete és vége a 1303/2013/EU rendelet 65. cikk (2) pontja alapján: 2014.január 1.-2023. december 31.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében megjelenő uniós pályázatok célja, hogy a Széchenyi 2020 programon belül uniós forrásokat biztosítsanak a területileg decentralizált fejlesztések tervezéséhez és megvalósításához. A közszférára, a helyi társadalomra és környezetre irányuló fejlesztések is szerepet kapnak az uniós pályázatok között.
Az ebben az operatív programban megjelenő uniós pályázatok támogathatóságának kezdete és vége a 1303/2013/EU rendelet 65. cikk (2) pontja alapján: 2014.január 1.-2023. december 31.
A TÁMOGATÁSI INTENZITÁSOK KÖZÉPVÁLLALKOZÁS ESETÉN 10%-KAL, MIKRO -ÉS KISVÁLLALKOZÁS ESETÉBEN 20%-KAL NÖVELHETŐEK!
(Példa: egy 10.000.000 Ft. összköltségvetésű fejlesztést egy kkv Budapesten 8.000.000 Ft önerő és 2.000.000 Ft támogatás mellett valósíthat meg, míg Miskolcon ez az arány: 3.000.000 Ft önerő és 7.000.000 Ft. támogatás mellett is kivitelezhető.)
AMENNYIBEN KÉRDÉSE VAN A SZÉCHENYI 2020 PROGRAM KERETÉBEN MEGJELENŐ UNIÓS PÁLYÁZATOKKAL KAPCSOLATBAN, KÉRDEZZE PÁLYÁZATI TANÁCSADÓNKAT MOST!